תהליך הבניה כהכנה לבדק בית מוצלח :

לכל פרוייקט בניה יש הכנות רבות כאשר בסופו של התהליך מתקיימת ביקורת לאיתור ליקויי בניה. את הפרוייקט יש לכנן היטב ולערב בתהליך אדריכלת המתמחה בתחום התכנון, מודדים, מפקחי בנייה ועוד אנשי מקצוע. על מנת לעבור את בדיקת הבדק בית שתתבצע בסיום התהליך בצורה מיטבית ולהמנע ככל האפשר מליקויי בניה יש צורך בהכנות רבות וביצוע נכון של התהליך.

טיפים מקצועיים לרוכשי דירות - בדק בית לדירה חדשה מקבלן

תכנון ובקשת היתר:

תהליך בניית בית לעולם אינו מתחיל בטרם קיים תכנון של כל המבנה ואישור מטעם הרשות המקומית – אישור הנקרא היתר בנייה. לטובת כל פרויקט בנייה דרוש סט של תוכניות בנייה ונספחים רבים.

פרויקט בנייה מתחיל לרוב כיוזמה עסקית של בעל קרקע או כיוזמה ציבורית של רשות מקומית, או גוף או מנגנון ציבורי כלשהו. השלב הראשון הוא תהליך התכנון אשר מתחיל לגיבוש פרוגרמה למבנה המתוכנן. על תהליך התכנון מופקד אדריכל אשר ממונה מטעם יוזם הפרויקט. קיימים הבדלים רבים בין בנייה פרטית ובנייה ציבורית בכל הנוגע לבחירת הגורמים המתכננים כמו גם בחירת הגורם המבצע.

תהליך הוצאת ההיתר:

 1. הזמנת מודד והכנת מפת מדידה.
 2. בחירת אדריכל והגשת בקשה לתיק מידע.
 3. הכנת תוכנית אדריכלית ותוכנית ממ"ד עבור הג"א.
 4. הגשת בקשה להיתר, מילוי כל דרישות הוועדה.
 5. בחירת יועצי חשמל , אינסטלציה, עיצוב פנים.

הכנת האתר:

 1. השלב הראשון של בניית בית פרטי או בניין מגורים הוא תמיד הכנת המגרש . הכנת המגרש היא צעד חשוב שיאפשר לנו להמנע מליקויי בניה, הכנת המגרש כוללת ראשית כל את פינויו המלא של המגרש אשר עשוי לכלול מבנים ישנים המיועדים להריסה, עצים וצמחייה או כל גורם אחר. את השטח מפנים ומכשירים באמצעות ציוד מכני הנדסי. לאחר פינוי כל אלו מחויב קבלן הביצוע לגדר את אתר הבנייה מסיבות בטיחותיות, וזאת גם על פי חוק. גידור המגרש נועד לשמור על ציוד הנמצא באתר אך בעיקר למנוע כניסת זרים אליו, שכן אתר בנייה עלול להיות מסוכן. החוק מחייב אף הצבת שלטי אזהרה בדבר הבנייה ושלט ובו פרטי גורמי התכנון והביצוע של המבנה. כמעט בכל פרויקט בנייה, גם בקטנים ביותר, קיים צורך להכין מבנים זמניים לניהול העבודה וסדנאות זמניות לחלק מהעבודות. לרוב, גם מובאים לאתר שירותים כימיים עבור הפועלים ומתקני מים וחשמל זמניים הדרושים הן לבנייה עצמה והן לפועלים באתר. מבנים זמניים כוללים לרוב משרדים קטנים, מחסנים, סדנאות לכיפוף פלדה וכדומה.

תהליך ההכנה :

  1. התקשרות עם קבלן עפר.
  2. התקשרות עם קבלן לבניית גדרות איסכורית.

ביסוס

  1. שלב הביסוס הוא הכנת הקרקע והעמדת בסיס המבנה על האדמה. שלב זה הוא למעשה תחילת הבנייה בפועל . שלב הביסוס כולל את עבודות העפר ויציקת יסודות הבניין.

   במבנים אשר בהם נבנים מרתפים וחניונים תת-קרקעיים ישנה אפשרות לעשות "חפירה פתוחה " תהליך זה אפשרי במידה והשטח הפרטי מספיק גדול לעומת שטח המרתף.

   במידה ויש הגבלות כמו גבול קצה מגרש או תשתיות עירוניות , יש צורך בביצוע קיר דיפון אשר יאפשר לבצע עבודות מבלי לפגוע בפעילות מסביב לאתר הבניה.

   קיימים מספר סוגים של יסודות בניין:

   • יסוד בודד עם פלטה – יסוד הנמצא תחת עמודים מרכזיים בבניין ובבסיסו פלטת בטון המפזרת את המשקל על גבי הקרקע הכבושה ועליה שכבת בטון רזה.
   • כלונס – יסוד החודר אל עומק האדמה ומעביר את עומסי הבניין הנשענים עליו אל שכבת קרקע מוצקה או בעזרת חיכוך אל דפנות הקרקע בה הוא בא במגע.
   • יסוד עובר – נמשך לאורך קו שמעליו נבנים קירות נושאים. היסוד העובר מפזר את המשקל לאדמה בדומה ליסוד בודד.
 • רפסודה – משטח בטון גדול אשר נבנה לרוב כיסוד לבניינים רבי קומות על אדמה חולית או בוצית. הרפסודה מפזרת את משקל כל הבניין על פני שטח אדמה גדול.

תהליך ההכנה:

   1. הכנת דוח קרקע אשר יקבע את סוג הביסוס.
   2. הזמנת כלובי ברזל, תהליך זה עשוי להמשך זמן ארוך . מומלץ הכין מראש
   3. התקשרות עם קבלן ביסוס
   4. הזמנת מודד לסימון המיקומים
   5. בדיקות סוניות לאחר ביצוע הכלונסאות

   השלד הוא חלק המבנה האחראי ליציבות המבנה והתמודדות המבנה עם כל סוגי המאמצים , רוב ליקויי הבניה המשמעותיים המתגלים בבדק בית מתרחשים במהלך ביצוע השלד. לא משנה ממה עשוי שלד המבנה, הוא מורכב רכיבים שונים כגון עמודים וקורות אשר מהווים ביחד מערכת סטרוקטורלית הנושאת את העומסים העצמיים של השלד יחד עם כל שאר משקלו הקבוע והשימושי של המבנה ומחזקים אותו גם כנגד כוחות חיצוניים כגון רעידות אדמה ורוחות. בניית השלד היא שלב קריטי בבנייה אשר משפיע רבות על כל שאר שלבי הבנייה וביצועו מחייב מקצועיות ודיוק מקסימליים. בנייה תקינה ומדויקת של השלד חשובה לא רק מהפן הבטיחותי אלא גם כהכנה טובה לבעלי המקצוע הנוספים. קירות ואלמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף, וכן גם יוזילו אותן. לוח הזמנים לביצוע השלד קצר יותר בד"כ מעבודות הגמר.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בדק בית מלאו פרטים או חייגו 03-6909485

קירות ומחיצות הבית

חלק מהקירות בבניין מהווים חלק מהשלד, חלקם נבנים מיד עם תום השלד כאלמנטים שאינם נושאים עומסים וחלק מהקירות הם מחיצות גבס או קירות קלים אחרים הנבנים בשלב מאוחר יותר. קירות המהווים חלק מן השלד נקראים "קירות נושאים" והם קירות אשר נושאים את חלק ממשקלם של התקרות ואת משקלם של הקירות הנמצאים מעליהם. ניתן לראות בקיר נושא כשילוב של שני עמודים וקורה. בבנייה מלבנים כמעט כל קיר הוא קיר נושא אך בבנייה עם שלד פלדה או בטון, הקירות נבנים מבלוקי בטון לרוב אשר כל משקלם נשען על רכיבי שלד והם אינם נושאים משקל מלבד שלהם עצמם. עם זאת, גם בבנייה המודרנית נוטים לרוב לבנות קירות בלוקים שאינם נושאים אחד מעל השני כדי להקל על העומסים העלולים להיווצר ברצפה שמעליה עומד קיר ומתחתיו חלל. בבנייה העכשיווית בישראל, נבנים יחסית מעט מאוד קירות נושאים והקירות היחידים הנבנים כחלק מהשלד הם קירות המרחבים המוגנים הנבנים כיציקת בטון מזוין על פי תקנים מחמירים וקירות פירי המעליות וחדרי המדרגות.

מערכות בבניין

רוב מערכות הבניין אינן גלויות לעין ונמצאות במקומות שאינם ניתנים לתיקון בקלות, מערכות אלו כוללות את החשמל , ביוב, ניקוז , מיזוג ועוד.

מערכות אלו דורשות פיקוח של מהנדס מומחה שיבין היכן קיימת תקלה ואיך ניתן לפתור אותה ללא הוצאת כספים חריגה.

גמרים

שלב זה בבניה יוצר את רוב ליקויי הבניה המופיעים בדוחות הבדק בית, יש לשים דגש על ביקורת תמידית על הקבלן.

בשונה משלב השלד ,כל שאר עבודות הבנייה נעשות על פי סינכרון מתוכנן בהתאם לתכנון המבנה ושיטת בנייתו. בשלב זה ייתכנו מגוון רחב מאוד של עבודות נוספות בבניין אשר כוללות ריצוף, טיח חיצוני ופנימי וחיפויי פנים חוץ ופנים, התקנות מסגרות פלדה ואלומיניום ואחריהם התקנת חלונות ודלתות, פירזולים ומעקות, התקנת מעלית, המשך חיבור והתקנה של מערכות בניין, התקנת כלים סניטריים (אסלות, אמבטיות, וכדומה), בנייה ואיטום של גג ועוד.

פיתוח השטח בגמר הפרוייקט

לקראת סוף פרויקט הבנייה, עם פינוי המבנים הזמניים מאתר הבנייה כגון מכולות, עגורן ומחסנים ובעיקר פינוי פסולת הבנייה אשר הצטברה בו, ניתן להתחיל בפיתוח השטח, כלומר גננות ועבודות בנייה אשר קשורות בכיסוי האדמה שבבסיס המבנה. חלק מעבודות אלו דורשות יציקות בטון נוספות עבור אלמנטים של אדריכלות נוף כגון מדרגות חוץ, מעקות, גדרות ואדניות בנויות. שלב זה כולל גם את כל הגימורים הקשורים בשטח הבניין כגון חנייה, פילרים, מדשאות וצמחייה, תאורת חוץ ועוד. עם תום שלב זה מוסרת לרוב גדר הבטיחות המקיפה את הבניין תוך כדי תהליך הבנייה.

לקבלת הצעת מחיר ממומחה בדק בית מלאו פרטים או חייגו 03-6909485

סגירת תפריט
דילוג לתוכן